Mutacja MDR1

Popr. w sierpniu 2018

 

Posiadanie nawet jednej kopii mutacji genu białka oporności wielolekowej 1 (MDR1, z ang. multidrug resistance protein 1) może uczynić psa wrażliwym na niektóre leki, wynikiem czego może być nawet poważna choroba neurologiczna lub śmierć. Na szczęście istnieje niezwykle dokładny test DNA, który poinformuje cię, czy twój pies ma tę mutację.

Mutacja jest tak powszechna u owczarków australijskich (około połowa ma co najmniej jedną kopię), że wszystkie z nich, a nawet mieszańce aussików, powinny zostać przetestowane. Jest tylko jeden wyjątek: jeśli oboje rodziców psa uzyskali w teście wynik „czysty” (brak kopii mutacji) nie mogą przekazać genu, a ich potomstwo nie będzie musiało być badane. Test należy wykonać tylko raz.

Jeśli wyniki testu twojego psa wskazują, że ma on jedną lub dwie kopie mutacji, zachowaj kopię wyników i kopię listy leków w dokumentach. Przekaż kopie obu tych dokumentów lekarzowi weterynarii, który leczy twojego psa, i poinstruuj go, aby umieścił je w aktach twojego psa i nie podawał mu żadnego z wymienionych leków bez twojej wyraźnej zgody.

Iwermektyna była pierwszym lekiem zidentyfikowanym jako wywołujący reakcję, ale nie jest jedynym. Iwermektyna w małych dawkach, podobnie jak leki przeciw robakom sercowym, nie wywoła reakcji. Inne popularne leki, których należy unikać, to acepromazyna (środek uspokajający) oraz Imodium (Loperamid). Na szczęście istnieją alternatywne leki, jeśli twój pies będzie ich potrzebował.

Przetestuj swojego aussie pod kątem MDR1. Może od tego zależeć jego życie!

Tłumaczenie Urszula Charytonik